Dzisiaj 25 lipca 2024
19oC

Tradycje regionalne

Bednarstwo

Tradycje regionalne - bednarstwo

Rejowiec Fabryczny pełni funkcję lokalnego centrum przedsiębiorczości, handlu i usług społecznych. Jest miastem położonym w regionie o silnych tradycjach rzemieślniczych - w całej Polsce znane są, wytwarzane od ponad 200 lat w pobliskim Pawłowie, wyroby garncarskie. Pawłów był kiedyś także siedzibą uznanej spółdzielni bednarskiej ?Pawłowianka?.

Samorząd Rejowca Fabrycznego wielką wagę przykłada do pielęgnowania dziedzictwa kulturowego ziemi, po której stąpał Mikołaj Rej. Dlatego wspieramy działalność firm rodzinnych, reaktywujących te tradycyjne, uznawane za ginące, zawody - bednarstwo i garncarstwo.

Dzisiaj drewniane beczki i inne wyroby bednarskie wytwarza się w Rejowcu Fabrycznym. To właśnie tutaj powstała, w 1993 r., niewielka firma rodzinna Państwa Zofii i Mariana Rzepeckich, która z sukcesem reaktywowała tradycyjne rzemiosło. Przedsiębiorstwo przejęło nazwę dawnej spółdzielni rzemieślniczej z sąsiedniego Pawłowa. Właściciele zatrudnili kilku bednarzy ze starej spółdzielni i reaktywowali produkcję beczek, z których (obok glinianych garnków) Pawłów był znany w całej Polsce. Przedsiębiorstwo Pawłowianka z Rejowca Fabrycznego wytwarza beczki i kadzie (głównie dla przemysłu). W beczkach z Pawłowianki leżakują m.in. miody pitne lubelskiego Apisu i Żołądkowa Gorzka z Polmosu Lublin. Firma zajmuje się też rzemiosłem artystycznym i wyrobem tradycyjnych drewnianych naczyń używanych w gospodarstwie domowym. Wszystkie wyroby nadają się do użytku - w beczułkach i antałkach można przechowywać wino, gatunkowe wódki i nalewki. W kufach, dzieżach, beczkach można przechowywać żywność. Te piękne wyroby warto zabrać z Rejowca jako niepowtarzalną pamiątkę. Doskonale nadają się także na oryginalny prezent i ozdobę każdego domu.

Współpracując z samorządem miasta, Pawłowianka pokazuje swoje produkty na międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych targach i wystawach, promując jednocześnie rodzimy Rejowiec Fabryczny. Wspólnie z Pracownią Garncarską CERAMIT z Pawłowa, Ziemię Rejowiecką reprezentowano m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich - Festiwal Przedmiotów Artystycznych 2004 czy Międzynarodowych Targach Rolniczo - Ogrodniczych Horti Expo 2005.

Rejowiec Fabryczny na targach


Garncarstwo

Garncarstwo towarzyszy ludziom od tysiącleci. W Pawłowie tworzenie naczyń glinianych ma przeszło dwustuletnią tradycję. Pawłowskie ?siwaki? i tradycyjne formy szkliwione znane są na terenie całej Polski. Sztuka toczenia naczyń glinianych przekazywana jest od pokoleń. Wyrób ?gliniaków? odbywa się w całości ręcznie na tradycyjnym kole garncarskim. Do wypału naczyń używa się, tak jak u przodków, pieca ziemnego. Te tradycje pielęgnuje m.in. pracownia garncarska ?Ceramit?. Główną produkcję stanowią tu wyroby ceramiki artystycznej, tworzone w oparciu o własne wzory i pomysły. Ofertę uzupełniają ponadto tradycyjne pawłowskie siwaki, donice i doniczki, dzbany na mleko i smalec, ozdobne misy na owoce oraz wyroby na zlecenie według pomysłów klienta.

Więcej informacji na temat lokalnych twórców na stronach:

Przedsiębiorstwo Bednarskie "Pawłowianka"
Pracownia Garncarska CERAMIT

Na skróty

Aktualności

Komunikaty i ogłoszenia

Komunikat Urzędu Miasta

czytaj więcej
25.07.2024
Aktualności

Dzień Rejowca Fabrycznego

czytaj więcej
23.07.2024
Aktualności

Boisko dla najmłodszych otwarte

czytaj więcej
19.07.2024
Aktualności

Zostań rodziną zastępczą

czytaj więcej
19.07.2024