Dzisiaj 21 grudnia 2024
3oC

Położenie

Rejowiec Fabryczny położony jest w południowo - wschodniej części województwa lubelskiego, w powiecie chełmskim, niedaleko granicy z Ukrainą
(46 km); 57 km na wschód od Lublina, 20 km na zachód od Chełma oraz w niewielkiej odległości ok. 50 km od Portu Lotniczego Lublin S.A. w Świdniku. Posiada dobre połączenia kolejowe i drogowe ze stolicą województwa – Lublinem, z Portem Lotniczym Lublin, jak też pozostałymi miastami naszego regionu. Od zachodu i północy miasto graniczy z gminą Rejowiec Fabryczny, natomiast od południa i wschodu z gminą Rejowiec. Według podziału fizycznogeograficznego miasto Rejowiec Fabryczny leży w zasięgu obszaru Pagórów Chełmskich, wchodzących w skład makroregionu Polesie Wołyńskie. W Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych znajduje się północny fragment obszaru miasta, leżący w Pawłowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Obszar ten rozciąga się na północ od granicy miasta i biegnie w kierunku zachodnim, obejmując dolinę rzeki Wieprz. Przez dolinę rzeki Pawłowski Obszar Chronionego Krajobrazu styka się z Nadwieprzańskim Parkiem Krajobrazowym na północy i Grabowiecko - Strzeleckim Obszarem Chronionego Krajobrazu na południu. 

Obszar miasta, o powierzchni 14 km kw., przecina równoleżnikowo linia kolejowa i droga międzyregionalna w kierunku wschód - północny zachód, dzieląc miasto na dwie części. Część południowa - o charakterze rolniczym, położona jest na glebach o dużej przydatności dla rolnictwa, a część północna - skupia główne punkty usługowe miasta i zabudowę mieszkaniową. Jest to obszar o słabszych bonitacyjnie glebach, z rezerwą terenową na inwestycje i pod budownictwo mieszkaniowe. 

Liczba zameldowanych  mieszkańców Rejowca Fabrycznego na dzień 31.12.2023 roku to 4115 osób. Miasto położone jest na ważnym szlaku kolejowym, wiodącym z Warszawy przez Lublin, Chełm, aż do granicy państwa w Dorohusku. Szlak skomponowany jest z szerokotorową linią z Jagodina (Ukraina) do Zawadówki. Rejowiec Fabryczny położony jest w niewielkiej odległości (8 km) od drogi krajowej S12 Warszawa – Lublin - Dorohusk.

 

mapka

 

 

Miejscowości znajdujące się na terenie gmin ościennych mają charakter rolniczy. Przyległe do miasta tereny są bogato zalesione. Istnieją tu również stawy hodowlane. Stwarza to warunki do podejmowania działalności związanejz przetwórstwem rolno - spożywczym oraz hodowlą i przetwórstwem ryb słodkowodnych. Zalesione obszary wiejskie oraz występowanie zbiorników wodnych to także elementy sprzyjające rozwojowi agroturystyki i wypoczynku, z dala od miejskiego zgiełku.

 

 

 

 

Na skróty

Aktualności

Z prac samorządu

Posiedzenie Komisji Rozwoju, Infras...

czytaj więcej
20.12.2024
Komunikaty i ogłoszenia

MOPS nieczynny w dniu 24.12.2024...

czytaj więcej
19.12.2024
Aktualności

Informacja z MOPS

czytaj więcej
19.12.2024
Z prac samorządu

X sesja Rady Miasta IX kadencji

czytaj więcej
18.12.2024