Miasteczko otrzymało grant
czwartek, 2023-08-17
Samorząd miasta Rejowiec Fabryczny otrzymał grant na realizację projektu pn. ?Niskoemisyjna i energooszczędna rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w celu ożywienia lokalnej gospodarki i zmniejszenia wysokiego bezrobocia? (Low emission and energy efficient revitalization of degraded post-industrial areas using renewable energy sources in order to revive the local economy and reduce high unemployment).
To projekt finansowany z programu ramowego Unii Europejskiej ?Horyzont 2020? (w zakresie badań naukowych i innowacji) w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego (EUCF) ? European City Facilities. Celem EUCF jest wsparcie samorządów lokalnych w opracowywaniu koncepcji inwestycyjnych przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii.
Projekt, na który samorząd miasta Rejowiec Fabryczny otrzymał grant, polega na przygotowaniu koncepcji inwestycyjnej, która posłużyć ma realizacji działań związanych z rewitalizacją zdegradowanych terenów poprzemysłowych - wyrobisko po kopalni marglu - z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Celem koncepcji inwestycyjnej jest ułatwienie poszukiwania finansowania dla docelowej inwestycji wśród instytucji publicznych i prywatnych zarówno w kraju, jak i zagranicą (m.in. środki UE i krajowe, banki i fundusze inwestycyjne, partnerstwo publiczno-prywatne).
Otrzymane dofinansowanie: 60 000 EURO (100%)
Termin realizacji: kwiecień 2023 r. ? kwiecień 2024 r.
Tworzona w ramach projektu koncepcja inwestycyjna obejmie m.in. następujące zakresy:
- REKREACJA I TURYSTYKA ? zagospodarowanie części terenu na różne formy spędzania czasu wolnego, w tym komponent na rekreację rodzinną
- ENERGETYKA - adaptacja części ?nowo uwolnionych? terenów poprzemysłowych na farmę fotowoltaiczną
- OŚWIETLENIE PUBLICZNE ? oświetlenie miejskich ulic, chodników, ścieżek lampami LED
- GEOTERMALNE POMPY CIEPŁA - dla budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych
- NOWY RODZAJ INFRASTRUKTURY ENERGETYCZNEJ ? ?KLASTER ENERGETYCZNY?, czyli porozumienie, którego elementami są wytwarzanie energii elektrycznej (np. w ramach powstałej farmy fotowoltaicznej) i równoważenie zapotrzebowania. Konstrukcja klastra może uwzględniać dodatkowo prowadzenie działalności dystrybucyjnej w ramach własnej sieci dystrybucyjnej dla najbliższego otoczenia.