Miasto Rejowiec Fabryczny rozpoczyna prace nad diagnozą społeczno-gospodarczą umożliwiającą identyfikację obszarów wymagających rewitalizacji.
Rewitalizacja to zestaw działań mających na celu poprawę sytuacji w obszarach miasta, na których zidentyfikowano stan kryzysowy (w obszarach problemowych). Działania te obejmują sferę społeczną, gospodarczą oraz przestrzenną. Dzięki ich realizacji w wyznaczonych obszarach nastąpi poprawa warunków do życia, wypoczynku i rozwoju gospodarczego.
Diagnoza jest pierwszym etapem rewitalizacji. Po jej przeprowadzeniu i zidentyfikowaniu obszarów problemowych zostanie opracowany Program Rewitalizacji, który jest planem wyprowadzenia obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego. Działania zawarte w Programie Rewitalizacji będą służyły rozwiązaniu najistotniejszych problemów społecznych danego obszaru oraz towarzyszących im problemów w sferze gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej oraz środowiskowej. Prowadzone działania będą miały charakter systemowy i posłużą rozwojowi społecznemu, gospodarczemu oraz przestrzennemu. Projekty będą mogły być finansowane ze środków publicznych (fundusze krajowe, europejskie, budżet miasta) oraz prywatnych.
Każdy z Mieszkańców może włączyć się w prace nad Diagnozą. W celu trafnego określenia miejsc problemowych na terenie miasta przeprowadzone zostaną następujące badania i spotkania:
Badanie ankietowe wśród mieszkańców. Badanie będzie prowadzone przez ankieterów na terenie całego Miasta,
Zogniskowany wywiad grupy (FGI), czyli ustrukturalizowana i moderowana dyskusja kilku osób, zogniskowana na wybranym zagadnieniu. Na wywiad zapraszamy przedstawicieli jednostek publicznych reprezentujący różne obszary tematyczne,
Panele dyskusyjne metodą Charette*, w których udział wezmą przedsiębiorcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, liderzy społeczni, organizacje pozarządowe. Dzięki połączeniu wiedzy osób z różnych branż i środowisk możliwe będzie zebranie podczas paneli pomysłów na planowanie rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego wybranych obszarów miasta,
Spacer badawczy, dzięki któremu będziemy mogli spojrzeć na badany obszar (w tym przypadku miasto Rejowiec Fabryczny) oczami mieszkańców. W trakcie badania uczestnicy wcielają się w role przewodników oprowadzających badacza po miejscach, w których widoczne są zarówno pozytywne jak i negatywne zjawiska społeczne zachodzące w ich otoczeniu.
Udział społeczności lokalnej jest kluczowy dla opracowania Diagnozy społeczno-gospodarczej i wyznaczenia obszarów rewitalizacji, gdyż działania, które na dalszym etapie będą na jej podstawie planowane mają służyć poprawie warunków życia i zwiększaniu aktywności gospodarczej mieszkańców miasta. Dlatego też zachęcamy do włączenia się do prac nad dokumentem.
* Metoda Charette - wykorzystywana jest przede wszystkim przy planowaniu na szczeblu lokalnym. Pozwala ona na zebranie praktycznych pomysłów oraz przedstawienie różnych punktów widzenia, a także na współpracę środowisk zazwyczaj nie działających wspólnie. Każdy z uczestników ma okazję do zaprezentowania swoich potrzeb oraz do poznania potrzeb pozostałych osób. Uczestnicy spotkania wspólnie opracowują rekomendacje dotyczące ustalanego projektu.
Zespół Techniczny ds.
Opracowania Programu Rewitalizacji