Zakończono miejską inwestycję bardzo oczekiwaną przez mieszkańców. Chodzi o zieloną rewitalizację dwóch parków miejskich. To oazy zieleni w samym centrum miasteczka. Teraz będą piękną wizytówką – mówią pracownicy Urzędu Miasta. Prace przy rewitalizacji dotyczyły odbudowy alejek parkowych, nasadzeń drzew, krzewów i bylin oraz małej architektury, a więc ławek, koszy na śmieci, nowych lamp, tablic edukacji przyrodniczej. Odbudowano też altankę obok zabytkowego dworku. W parku Dębinka, urządzono plac zabaw wśród drzew. W pobliżu usytuowano przewijak dla niemowląt. Wykonano renowację parkowych trawników oraz uzupełniono nowymi drzewami piękną aleję grabową w parku dworskim. Wejścia do parku Dębinka znaczone są drewnianymi pergolami, które z czasem zazielenią się nasadzonym bluszczem.
Miasteczko zieleni
Mieszkańcy z niecierpliwością oczekują wiosny, kiedy zakwitną nasadzone kwiaty i zazielenią się trawniki. Należy dodać, że park podworski został ogrodzony pięknym płotem, a przy alei świerkowej urządzono łąkę kwietną. Dzięki nowym nasadzeniom, na uroku zyskał klomb przy dworku. Odnowiono także skwer noszący imię rotmistrza Pileckiego, gdzie znajduje się też historyczny już Pomnik Pamięci.
Całkowita wartość projektu to 3,6 mln zł, a dotacja ze środków krajowych wyniosła prawie 80% kosztów.
Celem projektu była nie tylko rewitalizacja zabytkowych parków, ale też poprawa dostępu i jakości przestrzeni miejskiej. Park jest miejscem przyjaznym dla dzieci i dorosłych. W planie jest także zainstalowanie pergoli wokół utwardzonego placu w parku Dębinka oraz podświetlenie kolorowym światłem przestrzeni parkowej. W bieżącym roku zostanie rozbudowana strefa rekreacyjna o urządzenia typu balance park . To miejsce będzie wybrane po konsultacji z młodzieżą. Mała tężnia solankowa także ma już swoją lokalizację. Będzie zamontowana w urokliwym zakątku przy parku Stajne-Polesie, w pobliżu szkoły i przedszkola oraz placu zabaw. Te małe inwestycje w infrastrukturę miejską będą realizowane we współpracy z Fundacją Rozwoju Rejowca Fabrycznego – mówi burmistrz Stanisław Bodys. Środki na realizację będą pozyskane z nowej edycji funduszy na lokalną strategię rozwoju.
Należy dodać, że parki są pozbawiane przeszkód dla osób z niepełnosprawnością. Są przyjazne dla wszystkich i odpowiadają zasadom dostępności. Rewitalizacja zachowuje zasady poszanowania przyrody i środowiska naturalnego. Alejki są wykonane ze specjalnej nawierzchni naturalnej - żywicy roślinnej. Tylko w parku Dębinka na wyraźne postulaty i wnioski mieszkańców tzw. alejki obwodowe są utwardzone. Pełnią także na odcinku wzdłuż powiatowej ulicy Unickiej i działki parafialnej rolę bezpiecznego traktu pieszego, jako że bardzo ruchliwa ulica nie ma chodnika. W sąsiedztwie parków umiejscowiono estetyczne toalety modułowe.
Rewitalizacja zabytkowych parków wpisuje się w rozwijanie idei Cittaslow w małym miasteczku. Jest to miejsce, gdzie można zwolnić i napawać się atmosferą zieleni i duszą starych parków oraz wyciszyć się i kontemplować każdą chwilą życia. Tak uważają znawcy tematu, a mieszkańcy i przyjezdni mogą to potwierdzić.
Zielona wizytówka Rejowca Fabrycznego ma także walor edukacyjny i ekologiczny z wyeksponowaniem rzadkiego w polskich realiach siedliska dębu bezszypułkowego. Historia parku Stajne-Polesie przywołuje także sceny z ziemiańskiego dworu, gdzie rozwijano rodzinne tradycje hodowli koni. Stąd umiejscowienie piaskowego parkuru na zielonej polanie, niedaleko dworu, który posłuży organizacji zawodów hippicznych. To może być przyszła atrakcja miasteczka.
Plany samorządu przewidują w bieżącym roku dalszą rozbudowę stref rekreacyjnych w parkach i otoczeniu o urządzenia typu Balance Park – niskiego parku linowego – dodaje burmistrz Stanisław Bodys.
Ponadto w szkole powstał bardzo ciekawy projekt. Będzie to siłownia dla uczniów. Po rozmowie z młodzieżą podejmujemy też w samorządzie montaż nowych urządzeń na placach zabaw. Będą to zestawy do ćwiczeń typu Street Workout . Wkrótce rozpocznie się też projektowanie skateparku. Jest wiele propozycji na jego lokalizację. Będzie to konsultowane z młodymi mieszkańcami. Te ciekawe projekty dla młodzieży znajdą swoje finansowanie ze środków specjalnych i możliwości, które daje współpraca samorządu i innymi organizacjami.
Trwają obecnie rozważania koncepcyjne i organizacyjne wykorzystania funduszy w ramach realizacji lokalnej strategii rozwoju na wymienione zadania.