Dzisiaj 02 maja 2024
22oC
Dla Mieszkańca

Narodowe Święto Niepodległości - Refleksje historyczne 2020

wtorek, 2020-11-10

Nie byłoby wolnej Polski gdyby nie wizjonerzy, którzy wyobrazili sobie suwerenne państwo.

Do realizacji tej wizji potrzebna była strategia, a ta wykuwała się w ogniu debat, przede wszystkim Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.

Ale byli też inni OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI.

pilsudski3

W czasie I wojny światowej Polacy dysponowali grupą wybitnych polityków, którzy z determinacją dążyli do niepodległości i potrafili wyzwolić w społeczeństwie polskim energię do walki o ten cel. Wywodzili się oni z różnych ziem dawnej Rzeczypospolitej oraz często zwalczających się nurtów ideowych i politycznych.

Pośród nich naczelne miejsce zajmował pochodzący z Wileńszczyzny Józef Piłsudski, twórca polskiego czynu zbrojnego. Poza nim ? przywódca Narodowej Demokracji Roman Dmowski, liderzy stronnictw reprezentujących polskich chłopów i robotników ? Wincenty Witos i Ignacy Daszyński oraz chrześcijańskiej demokracji ? Wojciech Korfanty, a także wybitny pianista, orędownik sprawy Polski na Zachodzie ? Ignacy Jan Paderewski.

Należy też wymienić postać często zapomnianą hr. Maurycego Zamojskiego, który serce i majątek oddał Polsce. Był obywatelem świata i wielkim Polakiem. Zarządzał największym w Polsce majątkiem ziemskim. Dał podwaliny polskiej dyplomacji dzięki koneksjom z wieloma europejskimi domami. Kierował się ideą pracy organicznej, a nie czynu zbrojnego, stąd może jego postać jest zapomniana.

Ten panteon polityków, którzy w największym stopniu przyczynili się do wybicia się Polski na niepodległość otwiera nie bez powodu Józef Piłsudski. W życiu miał dwie wielkie miłości; Polskę i swoją matkę.

Miał także zdolność patrzenia w przyszłość, przewidywania i chłodną kalkulację zdarzeń w tym niespokojnym okresie początku XX wieku.

My Polacy jesteśmy jeszcze winni wdzięczność i pamięć ówczesnemu prezydentowi USA Thomasowi Woodrowi WILSONOWI, który upominał się o wolność Polski już 8 stycznia 1918 roku w orędziu do Kongresu. A wcześniej, bo we wrześniu 1917 roku opracował 14 słynnych punktów, gdzie zapisano niepodległość Polski z wolnym dostępem do morza.

Dzisiaj projekt wolna Polska stawia przed nami wiele wyzwań. Mamy ponad stuletni fundament, ale też wiele problemów. Obecnie zmagając się z pandemią coronawirusa na nowo niekiedy uczymy się solidarności oraz samorządzenia się we własnym domu. Troska o wspólne dobro i dobrostan naszych rodzin wymaga wzniesienia się ponad różne uprzedzenia oraz poszukiwania tego co nas łączy. To również przyświecało OJCOWI NIEPODLEGŁOŚCI.

/-/ Stanisław Bodys

Burmistrz

wirtualny 11listopada