plen
Dzisiaj 27 maja 2022
16oC

Tradycje regionalne

Bednarstwo

Tradycje regionalne - bednarstwo

Rejowiec Fabryczny pełni funkcję lokalnego centrum przedsiębiorczości, handlu i usług społecznych. Jest miastem położonym w regionie o silnych tradycjach rzemieślniczych - w całej Polsce znane są, wytwarzane od ponad 200 lat w pobliskim Pawłowie, wyroby garncarskie. Pawłów był kiedyś także siedzibą uznanej spółdzielni bednarskiej „Pawłowianka”.

Samorząd Rejowca Fabrycznego wielką wagę przykłada do pielęgnowania dziedzictwa kulturowego ziemi, po której stąpał Mikołaj Rej. Dlatego wspieramy działalność firm rodzinnych, reaktywujących te tradycyjne, uznawane za ginące, zawody - bednarstwo i garncarstwo.

Dzisiaj drewniane beczki i inne wyroby bednarskie wytwarza się w Rejowcu Fabrycznym. To właśnie tutaj powstała, w 1993 r., niewielka firma rodzinna Państwa Zofii i Mariana Rzepeckich, która z sukcesem reaktywowała tradycyjne rzemiosło. Przedsiębiorstwo przejęło nazwę dawnej spółdzielni rzemieślniczej z sąsiedniego Pawłowa. Właściciele zatrudnili kilku bednarzy ze starej spółdzielni i reaktywowali produkcję beczek, z których (obok glinianych garnków) Pawłów był znany w całej Polsce. Przedsiębiorstwo Pawłowianka z Rejowca Fabrycznego wytwarza beczki i kadzie (głównie dla przemysłu). W beczkach z Pawłowianki leżakują m.in. miody pitne lubelskiego Apisu i Żołądkowa Gorzka z Polmosu Lublin. Firma zajmuje się też rzemiosłem artystycznym i wyrobem tradycyjnych drewnianych naczyń używanych w gospodarstwie domowym. Wszystkie wyroby nadają się do użytku - w beczułkach i antałkach można przechowywać wino, gatunkowe wódki i nalewki. W kufach, dzieżach, beczkach można przechowywać żywność. Te piękne wyroby warto zabrać z Rejowca jako niepowtarzalną pamiątkę. Doskonale nadają się także na oryginalny prezent i ozdobę każdego domu.

Współpracując z samorządem miasta, Pawłowianka pokazuje swoje produkty na międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych targach i wystawach, promując jednocześnie rodzimy Rejowiec Fabryczny. Wspólnie z Pracownią Garncarską CERAMIT z Pawłowa, Ziemię Rejowiecką reprezentowano m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich - Festiwal Przedmiotów Artystycznych 2004 czy Międzynarodowych Targach Rolniczo - Ogrodniczych Horti Expo 2005.

Rejowiec Fabryczny na targach


Garncarstwo

Garncarstwo towarzyszy ludziom od tysiącleci. W Pawłowie tworzenie naczyń glinianych ma przeszło dwustuletnią tradycję. Pawłowskie „siwaki” i tradycyjne formy szkliwione znane są na terenie całej Polski. Sztuka toczenia naczyń glinianych przekazywana jest od pokoleń. Wyrób „gliniaków” odbywa się w całości ręcznie na tradycyjnym kole garncarskim. Do wypału naczyń używa się, tak jak u przodków, pieca ziemnego. Te tradycje pielęgnuje m.in. pracownia garncarska „Ceramit”. Główną produkcję stanowią tu wyroby ceramiki artystycznej, tworzone w oparciu o własne wzory i pomysły. Ofertę uzupełniają ponadto tradycyjne pawłowskie siwaki, donice i doniczki, dzbany na mleko i smalec, ozdobne misy na owoce oraz wyroby na zlecenie według pomysłów klienta.

Więcej informacji na temat lokalnych twórców na stronach:

Przedsiębiorstwo Bednarskie "Pawłowianka"
Pracownia Garncarska CERAMIT

Aktualności

Komunikaty i ogłoszenia

Aleja Targowa – wyłączona z ruchu!!...

czytaj więcej
12.05.2022
Komunikaty i ogłoszenia

12 maja 2022 - Międzynarodowy Dzień...

czytaj więcej
11.05.2022
Fundusz Drogi

Realizacja Alei Targowej

czytaj więcej
10.05.2022
Fundusz Drogi

Przebudowa drogi wewnętrznej w celu zaliczenia do sieci dróg publicznych Miasta Rejowiec Fabryczny

czytaj więcej
06.05.2022
Aktualności

Obchodzimy Święto Narodowe 3 Maja o...

czytaj więcej
30.04.2022
Komunikaty i ogłoszenia

Spotkanie informacyjne programu "Cz...

czytaj więcej
28.04.2022

Poznaj Rejowiec fabryczny

Miasto Rejowiec Fabryczny - Herb

Historia miasta

Rejowiec Fabryczny jest, obok Chełma, jednym z trzech miast w powiecie Chełmskim. Prawa miejskie otrzymał w 1962 r., jednak pierwsze wzmianki dotyczące osadnictwa na tym terenie pochodzą z XIII wieku. Założyciel pobliskiego Rejowca - Mikołaj Rej, posiadał na obszarze zajmowanym dziś przez miasto dwa folwarki.

dowiedz się więcej

Zapraszamy również na następujące strony

Multimedia